Pískovcová skalní města jsou rájem pěších turistů, ale i cyklisté si v CHKO Broumovsko přijdou na své. Je tu řada zajímavých cyklotras, ze kterých můžeme sestavit dnešní výlet. Jízdou na kole zkrátíme vzdálenosti mezi jednotlivými zajímavostmi, a nezapomeňme, že nohy máme i k chůzi. Kombinace cyklistiky s pěšími výšlapy do skal, to je recept k poznání tohoto kraje.
Výlet odstartujeme z Police nad Metují po cyklotrase Č. 4000 přes obec Slavný na okraji Broumovských stěn. Dál pojedeme po modře značené cyklotrase č. 4001 a jízda bude vyžadovat dobré oči, pláště, nervy, brzdy... Sjedeme na rozcestí Pod Špičákem a pokračujeme nekonečným sjezdem okolo Božanovského Špičáku a Koruny až k hornímu okraji Martínkovic. Z Martínkovic se držíme stejné cyklotrasy. Přijedeme k hostinci Amerika, vyměníme modrou cykloznačku za červenou č. 4000 a pokračujeme v objíždění hřebene. Vyjedeme na silnici Broumov - Police, po ní asi 250 m doprava a odbočíme doleva na Bohdašín a Teplice nad Metují, z Teplic jedeme po silnici do Dolního Adršpachu. Asi po 2 km jsme u vstupu do Teplických skal. Pokračujeme do Adršpachu, přijedeme k velkému parkovišti, nedaleko je vstup do Adršpašských skal (za prohlídku určitě stojí, ale bez kola). Poté se vrátíme zpět na silnici a jedeme do Horního Adršpachu a přes Hodkovice, Janovice, Horní a Dolní Vernéřovice, Vápenku a Vlásenku do České Metuje a zpět do Police nad Metují.
Dolní a Horní Adršpach je letovisko a výletní místo na okraji Adršpašských skal. Renesanční zámek z r. 1577. Na severním okraji skalní oblasti nepatrné známky po stejnojmenném hradu.
Národní přírodní rezervace. Atraktivní území pískovcových skalních měst, kterými protéká říčka Metuje. Obrovské množství skalních věží je cílem horolezců a okruh skalním městem patří k nezapomenutelným zážitkům, součástí prohlídky je i jízda na lodičkách po Adršpašském jezírku.
Národní přírodní rezervace. Zalesněný hřeben s pískovcovými skalami v nadm. výšce 600-700m. Skalní města a okrajové masívy, skalní "hřiby". V pohledu od Broumova se jeví jako pásmo dlouhých a souvislých stěn - odtud název "stěny".
Přírodní rezervace. Pískovcová stolová hora uprostřed Polické pánve (700m n. m.), zdaleka viditelná. Pestrá mozaika pískovcových skal, které vlivem geologických procesů a změn (zvětrávání, pohyby svahů) dostaly různé podoby a podle toho i pojmenování (Mohyla smrti, Čertův most i Čertovo auto, Kočičí hrad...).
- Privilegiem Přemysla Otakara II. z r. 1253 se stala Police městem, začala se zalidňovat a došlo i k obchodnímu rozmachu. Při husitských válkách slezské vojsko napadlo město a lidé prchli do skal na Ostaši. Zradou však byly úkryty prozrazeny a lidé pobiti. Jeden skalní útvar od té doby nese název "Zrádce". Zkázu městu přinesl i vpád uherského vojska a za třicetileté války bylo vypleněno Švédy. Zbídačení lidu dokonal mor, cholera a požáry. Až v 19. stol. se začíná město vzpamatovávat. Tradici měly plátenické trhy. Ve městě řada barokních plastik, roubená patrová škola, empírová kašna, barokní radnice.
- Pro svoji polohu, krásu okolních skal a lesů jsou Teplice vyhledávaným místem výletníků, turistů i horolezců. Vznik města se počítá od r. 1362. Má Horní a Dolní zámek. Teplické skalní město - krásná a divoká příroda, labyrint vysokých pískovcových věží, skalnaté rokle. Prvotřídní turistická oblast a ráj horolezců. Národní přírodní rezervace, součást CHKO Broumovsko.
Nyní nejsme na příjmu Filip
E-mail: filip.blazek@ingtours.cz
Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.
created by SYMPACT