Jako nebetyčná hradba vypadá Beskydský hřeben ze severu, z Podbeskydí. My se ale těch na první pohled nedosažitelných výšin nezalekneme a dnes se vydáme přímo za Radegastem - pánem, ochráncem a symbolem Beskyd. Z Frenštátu vyjedeme k patě impozantních úbočí Kněhyně a Stolové. Mazaně zahneme do údolí Tisňav a od Podolánek vystoupáme na Martinek. Krásným traverzem dojedeme na Pustevny a Radhošť s roubeným kostelem a sousoším Cyrila a Metoděje máme na dosah. Pokud se nám podaří dosáhnout na slunce na hrudi a třikrát obskákat sochu po levé noze, splní nám zachmuřený Radegast každé přání. A je-li tím přáním krásný, dlouhý sjezd zpátky do Frenštátu, tak mu to ani moc práce nedá.
Trasa je středně náročná. Jedeme z Frenštátu pod Radhoštěmpřes osady Planiska a Na Bystrém, napojíme se na zelenou turistickou značku, ze které asi po 1,5 km odbočíme vlevo na cestu pod vrcholy Velká Stolová a Malá Stolová. Poté odbočíme vpravo na značenou cyklotrasu č. 46. Projíždíme kolem osad Ráztoky, Skurečena a Bařiny. Z Bařin vede 15km dlouhá naučná stezka Radegast po hřebenových partiích západní části Moravskoslezských Beskyd. Jedeme stále po stejné cyk-lotrase a pokračujeme po trase č. 6046 až naPustevny, kde si můžeme dát občerstvení, nakoupit pár suvenýrů a pokochat se krásou okolí. Krásné rozhledy nás čekají také na Radhošti, kam si vyšlapeme. Až se dostatečně nabažíme výhledů z Radhoště, vrátíme se na Pustevny a můžeme pokračovat buď po pěšině kolem vrcholu Nořící hora přes přírodní rezervaci Nořící a po ostré levotočivé zatáčce se po 3,5 km napojit na modře značenou cyklotrasu č. 6016 nebo se na tuto trasu můžeme napojit již na Pustevnách a ta nás dovede až zpět do Frenštátu pod Radhoštěm.
Město ve Frenštátské brázdě, letovisko a turistické východisko do Beskyd. V r. 1884 zde založen l. český turistický spolek Pohorská jednota Radhošť, který se stal propagátorem turistiky a budovatelem horských chat a útulen. Náměstí dominuje novorománská radnice z r. 1890 s pamětní deskou olympijského vítěze ve skoku na lyžích, zdejšího rodáka Jiřího Rašky (1941). Farní kostel sv. Martina barokní na křížovém půdorysu z r. 1688, na oltáři Valašská Madona. Řada domů s podloubím a mladšími historizujícími fasádami.
Horské rekreační, turistické a lyžařské středisko Beskyd, nazvané podle poustevníků. Turistické objekty zde byly stavěny Pohorskou jednotou Radhošť již od r. 1891 (Pustevna), následovaly Šumná (1894), Maměnka (1898), Libušin (1898) a naposled Tanečnice (1926). Dřevěné objekty (Pustevna, Maměnka, Libušin a zvonička) byly postaveny podle návrhu arch. Dušana Jur-koviče a jsou památkově chráněny. V jídelně Libušina jsou malby podle kartonů Mikoláše Alše. Rozhledy z vyhlídkového altánu Cyrilka. Končí zde sedačková lanovka z Ráztoky.
Jedna z nejznámějších hor Beskyd (1129m n. m.) s nádhernými rozhledy. Údajné kultovní místo starých Slovanů s uctíváním boha Radegasta. V r. 1862 tábor lidu (15 000) za práva národa. R. 1868 byl odtud odvezen jeden ze základních kamenů pro Národní divadlo v Praze. Typickou dominantou vrcholu je poutní dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896-1898, u ní kříž a sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z r. 1931. 2 km východně je na hřebeni umístěna působivá socha boha Radegasta rovněž z r. 1931 od Albína Poláška. Lokalita celoroční turistiky. Stejnojmenná národní přírodní rezervace - původní lesní společenstva vysokých poloh Beskyd, smrčiny a bučiny s jeřábem a klenem.
Rozlehlá podhorská obec s rozptýleným osídlením. V obci porůznu objekty lidové architektury, hodnotná dřevěná kaplička na Bystrém z r. 1721. Před školou památník obětem obou válek se sochou od Jana Knebla z r. 1946. Velké množství rekreačních chat a středisek, hotely Ráztoka, Beskyd a U Kociána. S Pustevnami je obec spojena silničkou "Knížecí" a sedačkovou lanovkou z Ráztoky.
Nyní nejsme na příjmu Filip
E-mail: filip.blazek@ingtours.cz
Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.
created by SYMPACT