Trasa vychází z Doks a kolem severního okraje kokořínských pískovcových údolí se obloukem stáčí ke krajinné dominantě, královskému hradu Bezdězu. Po tomto jediném prudším stoupání trasy pak po rovinách rozsáhlými borovými lesy, kolem rezervace Břehyňský rybník, dojedeme snadno zpět k pískovým plážím Máchova Jezera.
Cyklotrasa, kterou jsme si vybrali, patří mezi středně náročné a začíná v Doksech. Jedeme kolem Máchova jezera a můžeme se nechat unášet romantickým pohledem na okolí. Odbočíme vlevo na žlutou turistickou značku a poté se dáme opět vlevo po zeleném turistickém značení. Projedeme obcemi Nová Skalka a Stará Skalka, mineme Zbyny a jedeme po silnici č. 270. Po této komunikaci bychom mohli dojet na zříceninu hradu Starý Bernštejn, kde jsou zbytky vnějšího opevnění s obnovenou hranolovou věží a obvodovou hradbou a velmi pěkná vyhlídka. Odbočíme vlevo, pokračujeme přes Horky a napojíme se na značenou cyklotrasu č. 25, po které jedeme až do obce Korce. Nyní odbočíme vpravo na zelenou turistickou značku kolem Koreckého vrchu přes obec Ždírec. Po pravé straně vede hranice Chráněně krajinné oblasti Kokořínsko, která skýtá mnoho zajímavých skalních útvarů a je rozčleněna množstvím kaňonovitých údolí. Napojíme se na červenou turistickou značku a jedeme směrem na hrad Bezděz. Hrad leží na jednom ze dvou vrcholů přírodní památky Velký a Malý Bezděz. Z jeho věže je jedinečný výhled po Českém středohoří. Poté projedeme obcí Bezděz a odbočíme vlevo na značenou cyklotrasu č. 3045. Po pravé straně můžeme zahlédnout Břehyňský rybník, ležící v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala. Odbočíme vlevo na silnici č. 270 a ukončíme náš výlet v Doksech.
Stejnojmenná obec a hrad nad ní na vyšším ze dvou typických znělcových vrcholů. Stáří a význam obce ze 12. stol. (původně Podbezdězí) na významné obchodní cestě ze Žitavy do Prahy, která byla již ve 13. stol. městečkem, dokumentuje původně románský kostel sv. Jiljí, který byl barokně přestavěn. Ve stejném slohu byla postavena roubená barokní fara. Hrad (dnes národní kulturní památka) dal postavit v roce 1260 Přemysl Otakar II. na ochranu královského majetku. Současné s dokončením stavby hradu (1278) padl král v bitvě na Moravském poli a Bezděz se stává vězením pro nezletilého následníka českého trůnu Václava II., kterého zde držel jeho poručník Ota Braniborský. Koncem 16. stol. byl hrad opuštěn. Od roku 1662 do poslední čtvrtiny 18. stol. byl hrad přeměněn v prosperující benediktinský klášter, který zrušil Josef II. Od té doby hrad definitivně chátral a stal se cílem umělců - romantického básníka K. H. Máchy - Večer na Bezdězi, malířů Josefa Mánesa, Aloise Bubáka, Hugo Ulliga. Hudebně proslavil hrad Bedřich Smetana v opeře "Tajemství". Dnes láká hrad kromě své historie a stavby především jedním z nejvýznamnějších vyhlídkových bodů v České republice z nově zpřístupněné velké věže (634 m n. m.).
Město založeno Přemyslem Otakarem II., později nazýváno Hirschberg. Renesanční zámek ze 16. stol., přestavěn v 17. stol. raně barokně, dnes účelově využit. Kostel sv. Bartoloměje a Nanebevzetí P. Marie z r. 1638. Historické jádro města, zbytky městské dřevěné zástavby. Památník K. H. Máchy.
Jezero založil Karel IV. jako vodní rezervoár v r. 1366. Patří k nejoblíbenějším rekreačním oblastem severních Čech. K dispozici jsou rozsáhlé písčité pláže a velmi dobré vybavení pro všechny druhy vodních sportů. Ostrůvky Myší zámek a Kachní ostrov jsou ornitologickými rezervacemi a je na ně zákaz vstupu. Myší hrádek - zbytky tvrze ze 14. stol., zdivo doplněno v romantické podobě v 19. stol.
Přírodní rezervace. Krajinná dominanta o rozloze 29 ha s teplomilnými porosty a starými bučinami.
Jsem na příjmu Filip
E-mail: filip.blazek@ingtours.cz
Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.
created by SYMPACT