Zázračná živá voda z pramene u Stožecké kaple už způsobila v minulosti tolik divů, že pokud si ji nabereme do cyklistického bidonu, nebude problém s takovou pomocí bez problémů vyšlapat vysoko, převysoko, k nejvýše položenému Šumavskému jezeru. Jen ti nejzdatnější přijedou k Plešnému jezeru "v pohodě". Podél Schwarzenberského plavebního kanálu se pak už jede jako po lázeňské promenádě.
Ze Složce se vypravíme na rozcestí Pod Stožcem a odtud doprava po cyklotrase č. 1030. Od rozcestí po 1,5 km bude odbočka naStožeckou kapli a skálu. Kopec je však příliš strmý a kola je nutno zaparkovat. Poté se vrátíme na značenou trasu, po které jsrne jeli, obkroužíme Stožec a za Dobrou se napojíme na modrou cyklotrasu č. 1025. Dostaneme se až na silnici do Českých Žlebů a z nich pak tzv. Zlatou zpět ke Stožci, sjedeme na křižovatku Mlaka. Odtud zamíříme doleva do Nového Údolí po červené cyklotrase č. 1023, kde je hraniční přechod, který by využili například ti, kteří zatoužili stanout na vrcholu Třístoličníku. Naše trasa stoupá z Nového Údolí do míst bývalé Rosenauerovy nádrže, a tedy k začátku Schwarzenberského plavebního kanálu. Jeho uměle vybudované koryto budeme sledovat 9,4 km po stejné cyklotrase až na rozcestí Hučina. Odtud pojedeme po cyklotrase č. 1029 až kPlešnému jezeru. Od jezera se musíme vrátit zpět, nedojedeme však až na Hučinu, ale zatočíme o 900 metrů dříve ostře doprava a jedeme po cyklotrase. č. 1023 až do Nové Pece, odtud nás čeká stoupání k tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu po zelené cyklotrase č. 1027. Od horního portálu sjíždíme rychle, ale opatrně tzv. Hučínskou cestou doČerného Kříže a zbývá už jen 3,5 km po silnici do Stožce.
Pro turistiku významná železniční zastávka, možnost přepravy jízdních kol. Poblíž Mrtvý luh - vrchovištní rašeliniště.
Osada, která byla vystavěna současně se Schwarzenberským plavebním kanálem. Díky dostatku dřeva z okolních lesů a blízkosti Želnavského smyku pro plavení dřeva (napojení na Schwarzenberský plavební kanál) vznikla zde Želnavská pila. Dnes hlavně rekreační a turistický ruch, tábořiště, východisko turistických tras.
Krásné šumavské jezero. Rozloha 7,4 ha, obvod 1242 m, největší hloubka 18,3 m. Nad hladinou se vypíná příkrá stěna, vysoká 220 m. Na vrcholu je pomník spisovatele Adalberta Stiftera - Stifterův památník, dosažitelný pěšky. Je odtud nádherný výhled na jezero a do údolí Vltavy.
V současné době převážně rekreační, dříve dřevařská obec. V okolí byl nalezen bronzový hrot oštěpu, pocházející zřejmě z pozdní doby bronzové.
Roku 1791 kovář Jakub Klauser postavil jako díky za uzdravení zraku nad léčivým pramenem kapličku. Roku 1804 ji město Volary přestavělo, v 60. letech 19. stol. byla rozšířena a vyzdobena dřevořezbami, přibývalo mnoho díků za uzdravení. Od r. 1865 pravidelné bohoslužby, stýkaly se zde tři křížové cesty a putovali sem poutníci z Čech i Bavorska na Mariánské poutě. Po II. sv. válce chátrá. Roku 1985 postavena přesná kopie v bavorském Philippsreutu, v závěru 80. let zahájena rekonstrukce na Stožci. Roku 1990 znovu posvěcena a obnovena tradice Mariánských srpnových poutí.
Vrchol (1302 m n. m.) se třemi žulovými skalisky ("stolicemi") na česko-německé hranici. Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů na Šumavě s dobrým rozhledem. Německá restaurace, parkoviště pod vrcholem, příjezd po německém území, z naší strany turistickou stezkou z Nového Údolí.
Jsem na příjmu Filip
E-mail: filip.blazek@ingtours.cz
Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.
created by SYMPACT